
Sumaya Jirde Ali. Foto: Minotenk / Ellen Reiss
”Med diktsamlingen ønsker jeg å sparke i gang en mer nyansert debatt om det å være ung muslim i Norge. Denne identiteten rommer så mangt, og det er det jeg vil vise med mine dikt.”
Sumaya Jirde Ali (19) er ute med diktsamlingen Kvinner som hater menn. I diktene tar hun utgangspunkt i egne erfaringer og gjør en poetisk utforsking av temaer som likestilling, kjærlighet, tilhørighet, religiøsitet og rasisme. Samlingen gjenspeiler hennes samfunnsengasjement og tydelige stemme i den offentlige debatten. Diktene er undrende, kritiske, humoristiske og provoserende. Teknopol.blog har fått tillatelse til å gjengi et av diktene fra den nye diktsamlingen hennes.
Diktsamlingen Kvinner som hater menn lanseres på Litteraturhuset i Oslo 14. november kl 17:00 og på Stormen Bibliotek i Bodø 18. november kl 14.00.
Jeg pakker meg inn i
min dyre, komfortable
pelskåpe
av vestlig kultur
Synger ”Ja vi elsker”
framfor Soomaliyey Toos Toos
Jeg prater norsk ute
norsk inne
norsk overalt
Jeg kjøper klær fra BIK BOK
Hijab fra Cubus
Spiser brødskive med ost
drikker Tine melk til frokost
Taco på fredag
Kims til kos
Jeg går når jeg sier jeg skal gå
og kommer
når jeg sier jeg skal komme
no more African-time
Hver 17. mai stirrer jeg
på alle bunadene
Jeg går tur frivillig; naturen er ikke til pynt!
Lørdagene
tilhører stappfulle kafeer
Jeg brenner fort en 200-lapp
Mamma hadde ristet på hodet
Jeg legger det ut på Instagram
Overfladisk
slik det skal være.
Sumaya Jirde Ali
Sumaya Jirde Ali er 19 år og er en av høstens mest omtalte samfunnsdebattanter. Hun kommer fra Bodø og Somalia. Familien hennes flyttet til Bodø i 2005 da hun var seks år gammel.
Hun er spaltist i Klassekampen og redaksjonsmedlem i tidsskriftet VOKS. Gjennom debattinnlegg i aviser og på nett har hun fått mye oppmerksomhet. Hun har utfordret statsminister Erna Solberg på Twitter og vært i debatt mot Sylvi Listhaug på NRK Debatten. Hun har blitt drapstruet for sine ytringer og må nå gå med voldsalarm.
I år har Sumaya Ali allerede vunnet Radikal Portals skrivekonkurranse om arbeidsliv, der hun deltok med et dikt om rasisme. Hun var nominert til Plans jentepris 2017 og hun er nominert til Årets Bodøværing 2017.
Nylig hadde hun et bidrag i antologien Skal liksom liksom-passet ditt bety noe, utgitt av Minotenk. Hvor lenge må jeg være takknemlig? heter Sumaya Jirde Alis tekst der, og handler om trusler og hets mot henne og andre minoritetskvinner som ytrer seg offentlig. Og nå er hun ute med en egen diktsamling, utgitt av Minotenk / Frekk forlag.
Kategorier:Bøker